Yiyecek ve içecek endüstrisi CIP temizlik bilgisi özeti!

April 30, 2019

hakkında en son şirket haberleri Yiyecek ve içecek endüstrisi CIP temizlik bilgisi özeti!
Yiyecek ve içecek endüstrisi CIP temizlik bilgisi özeti!

İpuçları

Mümkünse, tortu kuruduktan sonra temizleme zorluğunu önlemek için kullanımdan hemen sonra ekipman, aletler vb. Temizlenmelidir.

CIP temizlemenin avantajları ve dezavantajları

CIP temizleme sistemi ürün güvenliğini artırabilir, belirli bir temizleme etkisi sağlayabilir; işletme zamanından tasarruf, verimliliği artırmak; emek tasarrufu, operasyon güvenliğini sağlamak; su, buhar ve diğer enerji tasarrufu, deterjan kullanımını azaltmak; üretim ekipmanları büyük ölçekli, otomasyon Yüksek seviye elde edebilirsiniz; üretim ekipmanlarının kullanım ömrünü uzatmak. CIP temizliğinin etki mekanizması Kimyasal enerji esas olarak kendisine eklenen kimyasal maddeler tarafından üretilir ve yıkama etkisini belirleyen en önemli faktördür.

Asit ve alkali deterjanların avantajları şunlardır: dekapaj kalsiyum tuzları ve mineral yağ gibi kalıntıları kimyasal reaksiyonla giderebilir; Alkali yıkama, sabunlaştırma reaksiyonuyla yağ ve protein gibi tortuları giderir.

Dezavantajları: zayıf yıkanabilirlik.

Sterilizasyon ajanının avantajları: Tüm mikroorganizmalar için etkili olan hızlı bakterisit etki; seyreltmeden sonra genellikle toksik değildir; su sertliğinden etkilenmez; cihazın yüzeyinde bir film oluşturmak; konsantrasyon ölçümü kolay; ölçmek kolay;

Dezavantajları: Özel lezzetler vardır; belirli depolama koşulları gereklidir; farklı bakteri öldürücü etki konsantrasyonları farklıdır; sıcaklık düşük olduğunda, dondurulması kolaydır; yanlış kullanım yan etkilere neden olabilir; kir ile karıştırmanın bakterisit etkisi açık bir şekilde azaltılmıştır; Döküldüğü zaman, çevreyi kirletmek ve izler bırakmak kolaydır.

CIP temizliğini etkileyen faktörler

1. Malzemelerin adsorpsiyonu ve temizleme yüzeyleri

Kirletici veya artık sıvının adsorpsiyon kuvveti ve temizlenecek nesnenin yüzeyi ne kadar büyük olursa, temizlenmesi o kadar zor olur.

2. Yüzey pürüzlülüğünü temizleme

Temizlenecek gövdenin yüzeyi ne kadar kaba olursa, temizlenmesi o kadar zor olur. Genel ekipman tanklarının iç yüzeyleri için pürüzlülük gereksinimleri Ra≤0.4 μm.

3. Temizleme zamanı

Genel olarak, temizlik süresi ne kadar uzun olursa, etki o kadar iyi olur. Bununla birlikte, endüstriyel üretimde, üretim oranı garanti edilmeli ve temizleme süresi genellikle tam kaplama süresinin 2 ila 3 katıdır. Yerinde temizlik işleminin her adımında, temizlik süresi çalışma süresi olarak alınır.

4. Temizleme sıcaklığı

Proteinli bir materyal varsa, proteinli materyal özelliklerini değiştirmeden mümkün olduğunca çıkarılır ve ön yıkama uygun bir sıcaklıkta gerçekleştirilmelidir. Daha sonra yıkama ve yıkama, yıkama işleminin diğer kirletici maddeleri çözme kabiliyetini arttırmak için tipik olarak 60-80 ° C arasında daha yüksek sıcaklıklarda gerçekleştirilmelidir.

5. Temizleme çözeltisinin konsantrasyonu ve formu

Deterjanın dekontaminasyon yeteneğine ve artık durulama zorluğuna göre doğru deterjanı seçin.